Licealista 2.0

matematyka

program dla maturzyst≤w i kandydat≤w na studia
przygotowuj▒cych siΩ do egzaminu z matematyki

 




ponad 750 podzielonych na dzia│y i poziomy trudno╢ci pyta± testowych wraz z podpowiedziami
blisko 500 zada± z pe│nymi rozwi▒zaniami (zadania maturalne, egzaminacyjne)
modu│ ucz▒cy zada± - wieloetapowe, pe│ne rozwi▒zania
vademecum - zbi≤r najwa┐niejszych pojΩµ, twierdze±, wzor≤w algebraicznych i geometrycznych
pytania maturalne z lat ubieg│ych z pe│nymi rozwi▒zaniami
filmy wideo (wyk│ady, porady, ciekawostki), nagrania, zdjΩcia
program Virtual Math 2D s│u┐▒cy do kre╢lenia wykres≤w funkcji
artyku│y i porady dla ucz▒cych siΩ
system nauki i powt≤rek




Co nowego w wersji 2.0?

filmy - ciekawostki, porady, zagadki matematyczne
fragmenty wywiad≤w z polskimi matematykami
zdjΩcia i notki o wybitnych matematykach
obrazy krzywych o ciekawych kszta│tach i w│asno╢ciach
pytania maturalne z roku 2002
rozwi▒zania wszystkich zada± maturalnych
nowa szatΩ graficzn▒.

Budowa programu

Program sk│ada siΩ z nastΩpuj▒cych dzia│≤w: testy, zadania, wyniki, powt≤rki, multimedia, artyku│y, matura, vademecum, Virtual Math 2D.

Program zawiera testy i zadania z rozwi▒zaniami, podzielone na dzia│y i poziomy trudno╢ci. Podczas rozwi▒zywania test≤w, mo┐emy korzystaµ z podpowiedzi. W programie dostΩpne s▒ cztery typy zada±: zadania elementarne, zadania standardowe, zadania maturalne i zadania egzaminacyjne. Zadania elementarne to typowe zadania rozwi▒zywane w szkole ╢redniej. Zadania standardowe │▒cz▒ w sobie na og≤│ kilka elementarnych umiejΩtno╢ci. Zadania maturalne, to zadania pochodz▒ce z matur lat ubieg│ych. Zadania egzaminacyjne zosta│y u│o┐one z my╢l▒ o uczniach przygotowuj▒cych siΩ do egzamin≤w na uczelnie, gdzie matematyka jest przedmiotem wiod▒cym. Inspiracj▒ sta│ siΩ dla nas og≤lnouniwersytecki egzamin z matematyki (CEWM) przeprowadzany w╢r≤d kandydat≤w na Uniwersytet Warszawski. WiΩkszo╢µ zada± ma swoje odpowiedniki - oznaczone liter▒ A, kt≤re wymagaj▒ od U┐ytkownika wiΩkszej samodzielno╢ci. Podczas ich rozwi▒zywania, mo┐na jednocze╢nie ╢ledziµ etapami rozwi▒zanie podobnego zadania.

Wa┐nym elementem programu jest system powt≤rek. Zadaniem systemu powt≤rek jest uwolnienie U┐ytkownika od my╢lenia o tym, co i kiedy nale┐y powtarzaµ, aby trwale opanowaµ niezbΩdne wiadomo╢ci. Og≤lny zamys│ pracy z testami i zadaniami jest taki, aby po jednokrotnym wykonaniu µwiczenia, wszystkie pytania zawarte w µwiczeniu przechodzi│y do systemu powt≤rek. System powt≤rek dopasowuje siΩ do indywidualnego tempa przyswajania materia│u przez U┐ytkownika.

Multimedia to filmy wideo (wyk│ady, porady, ciekawostki), nagrania archiwalne ludzi naukowo zwi▒zanych z matematyk▒, zdjΩcia i notki o wybitnych matematykach oraz ilustracje krzywych o ciekawych kszta│tach i w│asno╢ciach.
Ich zadaniem jest urozmaicenie toku nauki, przybli┐enie wspania│ej dziedziny, jak▒ jest matematyka oraz zachΩcenie do jej studiowania.

W artyku│ach pojawiaj▒ siΩ opinie student≤w o maturze i egzaminie wstΩpnym, porady jak siΩ uczyµ matematyki, jak zdaµ egzamin na SGH czy UW, a tak┐e praktyczne wskaz≤wki, m. in. jak koncentrowaµ uwagΩ czy pozbyµ siΩ stresu przedegzaminacyjnego.

W dziale matura zosta│y zamieszczone zestawy pyta± maturalnych z matematyki z lat ubieg│ych. Pytania z roku 2000 pochodz▒ z egzamin≤w odbywaj▒cych siΩ na terenie Katowic, zestawy z roku 2001 pochodz▒ z wojew≤dztw: ma│opolskiego i kujawsko-pomorskiego, a z roku 2002 obejmuj▒ wojew≤dztwa: dolno╢l▒skie, │≤dzkie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, pomorskie, ╢l▒skie, ╢wiΩtokrzyskie i warmi±sko-mazurskie.
Obok ka┐dego zadania widnieje przycisk, za pomoc▒ kt≤rego mo┐na prze╢ledziµ szczeg≤│owe rozwi▒zania.

Vademecum zawiera m. in. wzory, definicje najwa┐niejszych pojΩµ, przyk│ady przekszta│ce± arytmetycznych i algebraicznych, podstawowe wiadomo╢ci o ci▒gach, kombinatoryce i rachunku prawdopodobie±stwa, przejrzy╢cie zilustrowane przekszta│cenia wykres≤w funkcji. Pozwala │atwo i szybko przypomnieµ sobie i uporz▒dkowaµ niezbΩdne wiadomo╢ci z zakresu szko│y ╢redniej. Istnieje mo┐liwo╢µ wydruku.

Do│▒czony do pakietu program Virtual Math 2D mo┐e s│u┐yµ nie tylko do odrabiania za nas pracy domowej, polegaj▒cej na rysowaniu wykres≤w funkcji. Mo┐emy wykorzystaµ go tak┐e do przyswojenia i utrwalenia wiadomo╢ci o funkcjach i ich przekszta│ceniach.


minimalne wymagania sprzΩtowe

Przyk│adowe ekrany z programu

Testy - podczas rozwi▒zywania mo┐na korzystaµ ze wskaz≤wek i podpowiedzi.

Rozmiar: 15615 bajt≤w

Zadania - pe│ne rozwi▒zania podzielone na etapy.

Rozmiar: 37085 bajt≤w

Vademecum - niezbΩdne wzory, definicje, mo┐liwo╢µ wydruku.



Multimedia - filmy wideo, zdjΩcia, nagrania, wykresy krzywych o ciekawych w│asno╢ciach.



Virtual Math 2D - do kre╢lenia skomplikowanych wykres≤w, do nauki przekszta│ce±.

Rozmiar: 22834 bajt≤w

Artyku│y - jak siΩ uczyµ, jak zdaµ egzamin na SGH, jak zwalczyµ stres i in.




Minimalne wymagania sprzΩtowe

  • Komputer z procesorem Pentium 133 lub lepszym,

  • System operacyjny Windows 98, Me, NT 4.0 PL, 2000 PL, XP PL,

  • NapΩd CD-ROM 12,

  • Karta d╝wiΩkowa,

  • Karta graficzna TrueColor (800 600),

  • PamiΩµ operacyjna 32 Mb,

  • Ok. 20 MB wolnego miejsca na dysku twardym.
 
©1996-2003 Edgard Multimedia e-mail: edgard@edgard.com.pl